2015 Yılında Bağımsız Denetçi Atayacak Şirketler


 

2014 yılının mali tablolarının şekillendiği bugünlerde, anonim ve limited şirketlerin yönetimlerine bazı tavsiyelerim olacak. Şirket yönetimlerinin 2014 yılına ilişkin bilanço ve gelir tablolarını muhasebe birimlerinden talep edip, şirketlerinin aktif toplamlarını ve yıllık net satış tutarlarını incelemelerinde fayda var.

Şirketlerinin aktif toplamının 50 milyon TL veya üstünde olup olmadığını, net satış tutarının 100 milyon TL veya üstünde olup olmadığını, yıllık ortalama işçi sayısının 200 veya üstünde olup olmadığını kontrol etmelerinde yarar var.

Şayet şirketleri yukarıdaki hadlerden her hangi en az ikisini sağlamışsa, şirket yönetiminin derhal 2013 yılı verilerini istemeleri gerekiyor. Şirketleri 2013 yılında da yukarıdaki hadlerden en az ikisini sağlamışsa, şirketlerinin genel kurul gündemine bir madde ilave etmeleri zorunluluğu var: Bağımsız denetçinin seçimi. (TTK mad 399)

Denetçinin, yani Bağımsız Denetim Şirketinin, faaliyet döneminin dördüncü ayına kadar seçilmesi şarttır. Seçilmemişse, yönetimin veya yönetim kurulu üyesinin veya herhangi bir ortağın istemi üzerine, bağımsız denetçi asliye ticaret mahkemesince atanacaktır. (TTK md 399)

Denetçi atanmaması halinde, şirket finansal tablolarının denetimi sağlanamayacak, denetimden geçmemiş mali tablolar ve yıllık faaliyet raporu düzenlenmemiş hükmünde sayılacaktır. (TTK md 397/2)

Bağımsız Denetim Şirketlerinin Sorumluluğu

Bağımsız denetim şirketleri, kanuni görevlerinin yerine getirilmesinde kusurlu hareket ettikleri taktirde;
• şirkete,
• şirket ortaklarına ve
• şirket alacaklılarına karşı,
verdikleri zararlardan sorumludurlar. (TTK md 554)

Sorumlular aleyhine, şirket merkezinin bulunduğu yerdeki asliye ticaret mahkemesine dava açılabilecektir. (TTK md 561)

Bağımsız Denetçi Belgesini Almış Meslektaşların Sorumluluğu

6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu yürürlüğe girip, “bağımsız denetim” uygulaması geldiği günlerden başlayarak; konuyu yeni bir pasta, yeni bir kazanç kapısı olarak gören meslektaşlarıma çeşitli ortamlarda söylediklerimi burada tekrarlamak istiyorum.

Yukarıda da belirttiğim gibi, Türk Ticaret Kanunu’nun bağımsız denetime ve bağımsız denetçilerin sorumluluklarına ilişkin düzenlemeleri çok net. Bağımsız denetçilikteki sorumluluğun ne mali müşavirliğe ne de yeminli mali müşavirliğe pek benzemediğini görüyoruz. Yeteri kadar kirlenmiş bu mesleklerden sonra, umarım Türk Ticaret Kanunundaki düzenlemeler uygulanır da, bağımsız denetçilik mesleğinin kirlenmesine müsaade edilmez.

Bugüne kadar bağımsız denetim şirketlerinin başına kötü bir şey gelmemesi, bundan sonra da gelmeyeceği anlamına gelmez. Özellikle son şirket iflaslarından sonra.


Yazar : Bülent ÖZATAY

İdealist

  • Kandırma ve Kandırılma İş adamı traş olurken bir yandan da berberiyle sohbet etmektedir. Derken, kapının önünden ağır ağır geçmekte olan paspal bir çocuk görürler. Berber, iş adamının kulağına fısıldar; “Bu çocuk var ya, dünyanın en aptal... devamını oku
  • EKİP OLMA Kuş bilimi ile ilgilenen bilim adamları, kazları incelemiş ve onların bazı özelliklerini belirlemişlerdir. Kazlara ait bu araştırmada bilim adamları, onların 5 özelliğini ortaya çıkarmıştır. 1- Sürüdeki her bir kuş kanatlarını... devamını oku
  • SİZ ve YANSIMALARINIZ Uzun yıllar önce, uzaklardaki bir ülkede “Bin Aynalı Dağ” denilen bir dağ vardı. Bu dağın zirvesine gerçekten de bin tane irili ufaklı ayna yerleştirilmişti. Herkes zaman zaman Bin Aynalı Dağ’a çıkıp, ilginç öykülere şahit... devamını oku
  • ADA Thomas Cook, bir araştırma gezisi sırasında Atlas Okyanusu'nun ıssız bir yerinde milyonlarca kuşun havada çığlıklarla daireler çizerek uçtuğunu görür. Kulakları sağır edecek kadar yüksek sesle çığlıklar atan kuşlardan yorulanlar,... devamını oku
  • TOPLUM ve SORUMLULUKLARIMIZ Merkezi İngiltere’de bulunan dünyanın en büyük bankalarından biri olan Barclays'in yatırım bölümü sorumlularından Dayanandra Kumaş, Mahiş Çandra, İftihar Haydar ve Ruth Cove çok başarılı bir anlaşmayı imzaladıktan sonra, bunu... devamını oku
Tümünü Gör...

web tasarım & seo Netalan