Bağımsız Denetime Hazırlananlar


2012 Yılı Mayıs ayından beri en az birkaç yazımın içeriğini, yeni Türk Ticaret Kanunu hükümleri ve bağımsız denetim uygulamasına ilişkin düzenlemeler oluşturmuştu.

O zamandan bu zamana, Kamu Gözetim Kurumu ilgili tebliğ ve yönetmelik çalışmalarına ağırlık vermiş ve daha da önemlisi bağımsız denetim ordusunu kurmuştur. Bugün itibarıyla sayısı 2.053 olan yetki almış bağımsız denetçilerin, kısa zamanda çok daha fazla sayıya ulaşması beklenmektedir.

Diğer taraftan, bağımsız denetime tabi tutulacak işletme büyüklükleri de belirlendi. Şayet işletmeniz aşağıdaki büyüklüklerden en az ikisine sahipse, Türk Ticaret Kanunu gereği kapınızı bağımsız denetçilere açmak durumundasınız.

  • İşletmenin aktif toplamı 150 milyon ve üstü Türk Lirası
  • İşletmenin yıllık net satış hasılatı 200 milyon ve üstü Türk Lirası
  • Çalışan sayısı beşyüz ve üstü

Türk Ticaret Kanunu, getirmiş olduğu bağımsız denetim mekanizmasıyla işletmelerin gerçek durumunun belirlenmesini amaçlamış ve bağımsız denetçilere bir yandan çok büyük yetkiler verirken, bir yandan da çok ciddi sorumluluklar yüklemiştir.

Ancak bu yeni uygulamada gözden kaçan ve pek üzerinde durulmayan ciddi bir sorun vardır. 2012 Mayıs ayında da yazdığım gibi; bugün pek çok şirketin ne alacakları, ne borçları, ne envanterleri, ne de kasa hesapları gerçeği yansıtmamaktadır. Bu gerçek, 2012 Mayıs ayından beri değişmemiş, hatta zaman geçtikçe daha da katmerlenmiştir.

Mali tabloları yılların birikimiyle alt üst olmuş ve gerçeği yansıtmayan tutarlara sahip bu işletmelerin, çok büyük sorumlulukları olan bağımsız denetçilerden “olumlu görüş” almaları oldukça zor olacaktır.

Bu sorunun aşılması için bir tek yol vardır. O da, 2012 Mayıs ayında da yazdığım gibi işletmelerin mali tablolarındaki bu tutarsızlıkları gidermeye yönelik ve vergisel maliyeti çok fazla olmayan yeni bir hukuki düzenleme yapmak, yani yeni bir kanun çıkarmak. Çıkarılması gereken bu kanunda, şirket kayıtlarına alınması muhtemel “zarar hesaplarının” zarar olarak değerlendirilmemesi yönünde yasaya bir hüküm konulmasına yönelik tavsiyemi de burada tekrarlamakta yarar görüyorum.

Aksi durumda tüm maharet, üstün yetenekli bağımsız denetçilerin (!) bu tür işletmeler için “olumlu görüş” verebilme yeteneklerine bağlı kalacaktır.


Yazar : Bülent ÖZATAY

İdealist

  • Kandırma ve Kandırılma İş adamı traş olurken bir yandan da berberiyle sohbet etmektedir. Derken, kapının önünden ağır ağır geçmekte olan paspal bir çocuk görürler. Berber, iş adamının kulağına fısıldar; “Bu çocuk var ya, dünyanın en aptal... devamını oku
  • EKİP OLMA Kuş bilimi ile ilgilenen bilim adamları, kazları incelemiş ve onların bazı özelliklerini belirlemişlerdir. Kazlara ait bu araştırmada bilim adamları, onların 5 özelliğini ortaya çıkarmıştır. 1- Sürüdeki her bir kuş kanatlarını... devamını oku
  • SİZ ve YANSIMALARINIZ Uzun yıllar önce, uzaklardaki bir ülkede “Bin Aynalı Dağ” denilen bir dağ vardı. Bu dağın zirvesine gerçekten de bin tane irili ufaklı ayna yerleştirilmişti. Herkes zaman zaman Bin Aynalı Dağ’a çıkıp, ilginç öykülere şahit... devamını oku
  • ADA Thomas Cook, bir araştırma gezisi sırasında Atlas Okyanusu'nun ıssız bir yerinde milyonlarca kuşun havada çığlıklarla daireler çizerek uçtuğunu görür. Kulakları sağır edecek kadar yüksek sesle çığlıklar atan kuşlardan yorulanlar,... devamını oku
  • TOPLUM ve SORUMLULUKLARIMIZ Merkezi İngiltere’de bulunan dünyanın en büyük bankalarından biri olan Barclays'in yatırım bölümü sorumlularından Dayanandra Kumaş, Mahiş Çandra, İftihar Haydar ve Ruth Cove çok başarılı bir anlaşmayı imzaladıktan sonra, bunu... devamını oku
Tümünü Gör...

web tasarım & seo Netalan